Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana 24 maja 2018.


Święto liturgiczne w Kościele katolickim wyznaczone przez Stolicę Apostolską w 2012 na czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
Pierwsze obchody odbyły się 23 maja 2013 roku.
W niektórych wspólnotach zakonnych i krajach święto to obchodzono od lat. Rozszerzone zostało na cały Kościół katolicki przez Benedykta XVI, pod koniec jego pontyfikatu jest niejako jego testamentem duchowym.
Obchody mają podkreślać świętość życia duchowieństwa oraz pobudzać działania zmierzające do zwiększenia liczby powołań do kapłaństwa.

Msze św. są odprawiane według specjalnego formularza mszalnego; w brewiarzu przewidziane są specjalne czytania.
Wspomnienie św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, albo św. Grzegorza VII, papieża, albo św. Marii Magdaleny Pazzi, dziewicy 25 maja 2018.


Garść informacji:

Św. Beda urodził się na północy Anglii w roku 673. Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa Jarrow i spędził w nim całe życie na modlitwie i pracy naukowej. Już za życia nazywano go "Czcigodnym". Umarł 25 maja 735 roku.

Hildebrand urodził się w Toskanii około roku 1028. Wstąpił do sławnego opactwa benedyktyńskiego w Cluny. Był doradcą kilku papieży. W roku 1073 został wybrany papieżem i przyjął imię Grzegorz VII. Przystąpił do reformy Kościoła, ale napotkał opór cesarza Henryka IV. Umarł na wygnaniu w Salerno 25 maja 1085 roku. Jego ostatnie słowa były: "Umiłowałem sprawiedliwość, a nienawidziłem nieprawości, dlatego umieram na wygnaniu". Klęska św. Grzegorza była pozorna. Jego zasady przyjęły się wkrótce w całym Kościele.

Św. Maria Magdalena urodziła się we Florencji w roku 1566. W młodym wieku wstąpiła do klasztoru karmelitanek. Hasłem jej życia było "cierpieć a nie umierać". Oczyszczona przez cierpienia, doznała wielkich przeżyć mistycznych. Umarła 25 maja 1607 roku.
Św. BedaŚw. Grzegorz VIIŚw. Maria Magdalena de PazziWspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera 26 maja 2018r.


Filip urodził się we Florencji w roku 1515. W 1534 udał się do Rzymu gdzie studiował filozofię i teologię. Przerywa studia i w 1548 zakłada "Bractwo Świętej Trójcy" opiekujące się pielgrzymami i chorymi. W 1551 przyjmuje święcenia kapłańskie. Założył wówczas w Rzymie "Oratorium" - miejsce spotkań elity intelektualnej Wiecznego Miasta, gdzie spotykali się artyści, kupcy, mieszczanie i kapłani. Jego dom promieniujący życiem kulturalnym, można porównać do XVIII-wiecznych salonów paryskich, z tą różnicą, że w "Oratorium" rodziła się odnowa kościoła. Filip organizował tam koncerty muzyczne, wykłady o najnowszych prądach w sztuce, dysputy o historii i archeologii. Nic dziwnego, że został przez niektórych oskarżony o nowinkarstwo, a papież Paweł IV, zakazał mu na pewien czas działalności. Filip Neri dzięki aktywności duszpasterskiej jest nazywany "Apostołem Rzymu". Zmarł w roku 1595.

Dzień Matki - 26 maja 2017 r.
Dziękuję za to wszystko,
Czym dobroć jest na ziemi,
Że Jesteś najważniejsza,
Że tego nikt nie zmieni,
Że jeden dzień najpiękniej
W mym sercu jaśnieć musi.


Maj to miesiąc najpiękniejszy
Taki świeży i pachnący
Tobie mamo go oddaję
By ten dzień był najcudniejszy.Mamo, mamo, dobra wróżko
coś powiem ci na uszko
Wróżysz mi dobre dni,
umiesz w śmiech zamienić łzy,
Ciepłe sny niesiesz mi
do poduszki,
w oczach masz słońca blask
i od burz chronisz mnie.
Nawet w bajkach nikt
nie znajdzie lepszej wróżki!

Wszystkim najukochańszym matkom odwiedzającym naszą stronę życzymy by były szczęśliwe i radosne, niech zawsze uśmiech na Waszych twarzach gości, a Matka Boska Wspomożycielka Wiernych niech otacza Was swoją opieką i wspomaga w każdej chwili.


Poprzednia strona