Ostatnia aktualizacja: 10:00 21/11/2020

S Z C Z Ę Ś Ć   B O Ż E
Tym śląskim pozdrowieniem witamy Was na naszej stronie internetowej


Ojciec Święty Jan Paweł II, powiedział "Niech nie znika to piękne pozdrowienie "Szczęść Boże" i "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia (bliźnim). W nich zawarta jest wasza chrześcijańska godność. Nie dopuście, aby ją wam odebrano".

Jest nam niezmiernie miło, że odwiedziłeś naszą stronę. Znajdziesz na nich informacje o naszej posłudze duszpasterskiej, o wspólnotach, w których możesz pogłębiać swoją wiarę, a także dowiesz się co słychać w naszej parafii, jej historię.

LINKI DOTYCZĄCE STRON INTERNETOWYCH
NA KTÓRYCH NADAWANE SĄ
ONELINE TRANSMISJE LITURGII.


Link do stron internetowych na których oneline są Transmisje Mszy Świętej.


Link do stron internetowych na których oneline są Transmisje Mszy Świętej po polsku.LINK DOTYCZĄCY GŁOSU DZWONÓW KOŚCIOŁA NMP WSPOMOŻENIA WIERNYCH W KATOWICACH WEŁNOWCU.

Dzwony z wieży kościoła.SKARBONKADrodzy Parafianie i Przyjaciele parafii NMP Wspomożenia Wiernych.
Z serca dziękujemy za Waszą troskę i materialną pomoc w utrzymaniu naszej świątyni.
W czasie zagrożenia pandemią gdy liturgia celebrowana jest z ograniczoną ilością wiernych można to bezpiecznie uczynić bez wychodzenia z domu wpłacając na nw. konto bankowe.


"KONTO".


WAŻNE
Zarządzenia i Komunikaty Metropolity Katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO NA IV ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH 2020:


Poniżej link do treści komunikatu apelu z dn 12.11.2020 podpisanego przez Wiktora Skworca Arcybiskupa Metropolity Katowickiego.

TREŚĆ KOMUNIKATU.KOMUNIKAT DYREKTORA CARITAS ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ NA IV DZIEŃ UBOGICH:


Poniżej link do treści komunikatu z dn 15.11.2020 podpisanego przez Dyrektora Caritasu Archidiecezji Katowickiej Ks. Łukasza Stawarza.

TREŚĆ KOMUNIKATU.WSPIERAJ SENIORA:


Jeśli jesteś SENIORKĄ lub SENIOREM, ukończyłaś/ukończyłeś 70. rok życia zapoznaj sie z propozycją pomocy.

WIDOK PLAKATU DLA SENIORÓW.APEL METROPOLITY KATOWICKIEGO NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM:


Poniżej link do treści apelu z dn 04.11.2020 podpisanego przez Wiktora Skworca Arcybiskupa Metropolity Katowickiego.

TREŚĆ APELU.DEKRET o odpustach zupełnych dla wiernych zmarłych :


Poniżej link do treści listu podpisanego przez Mauro Kard. Piacenza Penitencjarz Większy oraz Ks. prał. Krzysztof Nykiel Regens.

DEKRET Penitencjaria Apostolska z 22.10.2020.WEZWANIE METROPOLITY KATOWICKIEGO DO MODLITWY W INTENCJI USTANIA PANDEMII, O POKÓJ I ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA z dnia 28.10.2020r:


Poniżej link do treści wezwania.TREŚĆ WEZWANIA.OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PO NIEDZIELNYCH PROFANACJACH KOŚCIOŁÓW:


Poniżej link do treści OŚWIADCZENIA Stanisława Gądeckiego Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

TREŚĆ OSWIADCZENIA.APEL RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO:


Poniżej link do treści apelu podpisanego przez Członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

TREŚĆ APELU.Zarządzenie Metropolity Katowickiego z dnia 24 października 2020 r. w związku z aktualną sytuacją epidemiczną:


Poniżej link do treści zarządzenia dotyczącego sytuacji epidemicznej w tzw. czerwonej strefie.TREŚĆ ZARZĄDZENIA.OŚWIADCZANIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PO DECYZJI TRYBUNAŁU KONSYTUCYJNEGO:


Poniżej link do treści listu podpisanego przez Stanislawa Gadeckiego Arcybiskupa Metropolity Poznanskiego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

TREŚĆ KOMUNIKATU.Komunikat Przewodniczącego KEP.


Poniżej podajemy link do Komunikatu Przewodniczącego KEP z dnia 16 października 2020 r.

TREŚĆ KOMUNIKATU.Informacja Kanclerza Kurii Metropolitalnej w sprawie dyspensy.


Poniżej podajemy link do Informacja Kanclerza Kurii Metropolitalnej w sprawie dyspensy z dnia 16 października 2020 r.

TREŚĆ KOMUNIKATU.Komunikat w sprawie sytuacji epidemicznej.


Poniżej podajemy link do komunikatu wikariusza generalnego bp. Marka Szkudły rozesłanego w dniu 10 października 2020 r.

TREŚĆ KOMUNIKATU.Komunia na rękę nie jest profanacją!.


Poniżej podajemy link do treści listu podpisanego przez Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

TREŚĆ LISTU.List o celebrowaniu liturgii w czasie i po pandemii COVID 19 do Przewodniczących Konferencji Episkopatów Kościoła katolickiego:


Poniżej link do treści listu podpisanego przez Prefekta Kardynała Roberta Sarah.

List Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.LINK DO STRONY dot. Ograniczenia w kościołach tzw. obszaru czerwonego.

TREŚĆ.

ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO W AKTUALNEJ SYTUACJI EPIDEMIOLOGICZNEJ Z DNIA 18 CZERWCA 2020 R.

Dotyczy-AKTUALNEJ SYTUACJI EPIDEMIOLOGICZNEJ.Zarządzenie odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej z dnia 28.05.2020.

Dotyczy "ODWOŁANIA DYSPENSY".
LINK DO LISTY MSZY ŚW. ONELINE W TELEWIZJI I RADIO.

Wykaz stacji.MYŚL TYGODNIA.

"... Z obfitości wszyscy winniśmy dawać na biednych i na pobożne dzieła, wystarczy byśmy chcieli. Teraz, według przykazania naszego Pana, ten nadmiar należy do biednych ..."


ks. Bosko.
Uroczystość Chrystusa Króla 22 listopada.

Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie. (Dn7,14).

Chrystus Król. Chrystus Król - ten, który wprowadza nowy porządek. To może brzmieć nawet tak trochę demagogicznie dla naszego ucha, drażniąco - nowy porządek. Każda władza wprowadza nowy porządek i się potem okazuje, że wcale nie był taki nowy, było to tylko lekkie przesunięcie, właściwie bez żadnych zmian, tylko się troszeczkę zmieniał klimat, koloryt, a nawet mogło być gorzej w tym nowym porządku. To budzi frustrację niejednokrotnie we wszelkich przejawach życia społecznego, politycznego. Chrystus naprawdę wprowadza całkowicie nowy porządek, porządek Swojej miłości i to porządek, ład, który najpierw sięga w ludzkie serce. Porządkuje ludzkie serce, porządkuje nasze dążenia, instynkty, poszukiwania - poszukiwanie prawdy, miłości. W nas jest taka masa instynktów i pragnień, wszystkich tych energii, które niekiedy są zupełnie ze sobą sprzeczne, gryzą się, zagryzają - stąd nasze życie jest takie niekiedy rozszarpane, zaniepokojone, w cztery światy w ogóle. Chrystus ze swoją miłością i mądrością wkracza do naszego domu. Wkracza jako król i porządkuje nasze wnętrze. Wtedy nas czyni też zdolnymi do wprowadzania ładu - ładu pełnego szacunku dla drugiego człowieka, ładu który przede wszystkim ma na celu dobro ludzi, a nie ambicje, które można mieć w swojej głowie lub które ma w głowie jakikolwiek panujący ludzki, ziemski król.
Patronem Katedry Katowickiej jest Jezus Chrystus Król Wszechświata.
Uroczystość patronalna (odpust) przypada zawsze w ostatnią niedzielę roku kościelnego, czyli pod koniec listopada.

Uroczystość Chrystusa Króla
Ojciec Święty Pius XI encykliką Quas primas z 11 grudnia 1925 roku ustanowił dla całego świata Uroczystość Chrystusa Króla. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego chciał ukazać światu, że od Chrystusa wszystko się zaczyna i wszystko na Nim się kończy.
W ciągu wieków byli królowie, o których mówiono, że są wielcy. Z tej potęgi pozostała do dzisiaj tylko garść prochu i historyczne zapisy. Dzisiaj nikt już ich nie kocha, nikt nie boi się ich władzy, dla wielu po prostu pozostają nieznani. Jakże inaczej jest z Chrystusem. To Król, który wiecznie żyje i panuje w sercach milionów wiernych. Od chwili, kiedy umarł na krzyżu i Zmartwychwstał żyły na ziemi niezliczone rzesze ludzi, dla których Jezus był zawsze najważniejszy. Nikt nie zdołał Go zwyciężyć, a żadne pokolenie nie może o Nim zapomnieć. Ci, którzy próbowali walczyć z Chrystusem - przeminęli, a On trwa zawsze i wszędzie. Żaden z władców, o których mówiono, że są święci, wielcy i szlachetni nie potrafił Mu dorównać. On umiłował człowieka bez żadnej miary, zwłaszcza człowieka biednego, słabego i grzesznego. Swoją miłość przypieczętował męką i śmiercią na krzyżu. W dzisiejszą niedzielę oddajemy cześć Chrystusowi Królowi, który nie nosił złotej korony, lecz wieniec uwity z cierni, nie miał tronu, lecz zawisł na krzyżu.
Każdy chrześcijanin przez sakrament chrztu został wszczepiony do Królestwa Chrystusa, królestwa prawdy, dobra i miłości. Nie jest łatwo zwłaszcza w dzisiejszym świecie pozostać mu wiernym. Łatwiej stać się dezerterem i zdrajcą, a każdy grzech to właśnie zdrada Chrystusa. On jednak zawsze pozostaje szlachetny i miłosierny. Jestem Królem miłosierdzia - mówił do świętej siostry Faustyny. Przebacza wszystko i wszystkim, co powinno nas skłaniać do jeszcze większej wierności.
Ks. Wojciech Miszewski

Ktoś kiedyś powiedział takie słowa :
,,Z Chrystusem nikt nigdy się nie wzbogacił, nie odniósł sukcesu na tym świecie, nie był chwalony czy oklaskiwany. Ale z Chrystusem nikt też nie przegrał swojego życia "życia wiecznego".
Chrystus proponuje nam pójście za sobą. Pójście drogą prawdy i dobra.
Jeśli jestem uczniem Chrystusa, jeśli On jest rzeczywiście moim Królem, to pójdę jego śladami.
Drogą trudną i wymagającą, ale jedyną drogą, która prowadzi do Zbawienia.
Jeżeli staję po stronie kłamstwa, to staję po stronie szatana. Przecież on jest zwany ojcem kłamstwa.
Którą drogą pójdę? To zależy tylko ode mnie. Amen.

Króluj nam, Chryste

Zenon Zaremba

Ku Tobie tylko, Chryste
przemierzać życia szlak.
Błogosław serca czyste,
gdy ciężar grzechów spadł.
W wieczystej chwały tronie
królujesz z Ojcem swym.
Ku Tobie wznoszę dłonie,
dziękczynny śpiewam hymn.
Ku Tobie wznoszę oczy,
by przyjąć Boski dar.
Ty mnie przytulisz z miłością
do Twych krwawiących ran.


Katowicka Archikatedra Chrystusa KrólaWnętrze Archikatedry Chrystusa Króla
Wnętrze Kościoła AkademickiegoUdostępniona odnowiona krypta w katowickiej katedrzeW krypcie pochowani są: Bp Arkadiusz Lisiecki, Bp. Stanisław Adamski oraz Bp Herbert Bednorz
Wspomnienie św. Klemensa I, papieża 23 listopada.


Klemens był synem Faustyna. Klemens I był trzecim następcą Piotra. Wiadomości o Klemensie I pochodzą z wielu tradycji chrześcijańskich. Okres jego pontyfikatu określa się na schyłek I wieku. Tradycja chrześcijańska przypisuje mu autorstwo listu do Kościoła korynckiego. Klemens I wspomniał w nim o strukturze Kościoła rzymskiego - biskup był pierwszym wśród prezbiterów i zwierzchnikiem diakonów. Klemens I prawdopodobnie znał apostołów Piotra i Pawła. Paweł w liście do Filipian (Flp. 4, 3) wspomina o Klemensie. Tradycja chrześcijańska podaje, że Klemens I zastał wygnany z Rzymu do Chersonezu Taurydzkiego (dzisiejszy Krym), gdzie w kopalniach wśród skazańców głosił naukę Chrystusową, za co został wrzucony do morza z kotwicą u szyi. W IX stuleciu dzięki staraniom Cyryla i Metodego sprowadzono szczątki Klemensa I do Rzymu. Na miejscu jego domu w Rzymie zbudowano kościół S. Clemente.


Kościół zachodni czci Klemensa I jako świętego w liturgii 23 listopada, Kościół wschodni 24 listopada. Kościół rosyjski 25 listopada.

Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze - wspomnienie obchodzimy 24 listopada.


Pierwsi misjonarze, którzy przynieśli wiarę chrześcijańską do Wietnamu, przybyli tam w XVI w. Przez kolejne trzy stulecia chrześcijanie byli prześladowani za swoją wiarę. Wielu z nich poniosło śmierć męczeńską, zwłaszcza podczas panowania cesarza Minh-Manga w latach 1820-1840. Zginęło wtedy między 100 a 300 tysięcy wierzących. Stu siedemnastu z nich Jan Paweł II kanonizował 19 czerwca 1988 r. (ich beatyfikacje odbywały się w czterech terminach pomiędzy 1900 i 1951 rokiem). Wśród nich jest 96 Wietnamczyków, 11 Hiszpanów i dziesięciu Francuzów; było to ośmiu biskupów i pięćdziesięciu kapłanów (w tym kilku dominikanów); pozostali to ludzie świeccy.
Andrzej Dung-Lac, który reprezentuje wietnamskich męczenników, urodził się jako Dung An Tran około 1795 r. w biednej, pogańskiej rodzinie na północy Wietnamu. W wieku 12 lat wraz z rodzicami, którzy poszukiwali pracy, przeniósł się do Hanoi. Tam spotkał katechetę, który zapewnił mu jedzenie i schronienie. Przez trzy lata uczył się od niego chrześcijańskiej wiary. Wkrótce przyjął chrzest i imię Andrzej. Nauczywszy się chińskiego i łaciny, sam został katechetą. Został wysłany także na studia teologiczne. 15 marca 1823 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako kapłan w parafii Ke-Dam nieustannie głosił słowo Boże. Często pościł, wiele czasu poświęcał na modlitwę. Dzięki jego przykładowi wielu tamtejszych mieszkańców przyjęło chrzest. W 1835 r. Andrzej Dung został aresztowany po raz pierwszy. Dzięki pieniądzom zebranym przez jego parafian został uwolniony. Żeby uniknąć prześladowań, zmienił swoje imię na Andrzej Lac i przeniósł się do innej prefektury, by tam kontynuować swą pracę misyjną. 10 listopada 1839 r. ponownie go aresztowano, tym razem wspólne z innym kapłanem, Piotrem Thi, którego odwiedził, by się u niego wyspowiadać. Obaj zostali zwolnieni z aresztu po wpłaceniu odpowiedniej kwoty. Okres wolności nie potrwał jednak długo. Po raz trzeci aresztowano ich po zaledwie kilkunastu dniach; trafili do Hanoi. Tam przeszli niezwykłe tortury. Obaj zostali ścięci mieczem 21 grudnia 1839 r. Andrzej był w pierwszej grupie beatyfikowanych w 1900 r. męczenników wietnamskich.

O Archiwum i Muzeum Arcidiecezjalnym w Katowicach.


W związku z dzisiejszą kolektą która jest przeznaczona na potrzeby archidiecezji, na funkcjonowanie archiwum i muzeum archidiecezjalnego przesyłamy poniższe linki.

Link do Archiwum Archidiecezjalnego.
Link do Muzeum Archidiecezjalneg.Następna strona