Ostatnia aktualizacja: 08:00 03/12/2022

S Z C Z Ę Ś Ć   B O Ż ETym śląskim pozdrowieniem witamy Was na naszej stronie internetowejOjciec Święty Jan Paweł II, powiedział "Niech nie znika to piękne pozdrowienie "Szczęść Boże" i "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia (bliźnim). W nich zawarta jest wasza chrześcijańska godność. Nie dopuście, aby ją wam odebrano".


Jest nam niezmiernie miło, że odwiedziłeś naszą stronę. Znajdziesz na nich informacje o naszej posłudze duszpasterskiej, o wspólnotach, w których możesz pogłębiać swoją wiarę, a także dowiesz się co słychać w naszej parafii, jej historię.

Strona nasza od prawie 18 lat (09.03.2004) mieści się na Serwerze "OPOKA" pod adresem http://www.nmpwelnowiec.katowice.opoka.org.pl/

Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 5 czerwca 1998 r. Jej zadaniem jest służenie Kościołowi katolickiemu w Polsce w zakresie tworzenia systemu elektronicznej wymiany informacji oraz serwisu internetowego www.opoka.org.pl.


Informacje o naszej parafii można znaleźć również na serwisie społecznościowym FB (facebook)
pod adresem jak niżej:

Link do "FB"

LINKI DOTYCZĄCE STRON INTERNETOWYCH
NA KTÓRYCH NADAWANE SĄ
ONLINE TRANSMISJE LITURGII.


Link do stron internetowych na których online są Transmisje Mszy Świętej.


Na stronie MSZE.info można również znaleźć:
Najbliższe Msze Święte (po wpisaniu w "szukaj" miescowości), Kościoły, Msze Św. za granicą, Informator, Modlitewnik, Święta, Patroni, Sanktuaria.


Link do stron internetowych na których online są Transmisje Mszy Świętej po polsku.


Link do listy Mszy Św. online w telewizji i radio.LINK DOTYCZĄCY GŁOSU DZWONÓW KOŚCIOŁA NMP WSPOMOŻENIA WIERNYCH W KATOWICACH WEŁNOWCU.

Dzwony z wieży kościoła.


SKARBONKADrodzy Parafianie i Przyjaciele parafii NMP Wspomożenia Wiernych.
Z serca dziękujemy za Waszą troskę i materialną pomoc w utrzymaniu naszej świątyni.
W czasie zagrożenia pandemią gdy liturgia celebrowana jest z ograniczoną ilością wiernych można to bezpiecznie uczynić bez wychodzenia z domu wpłacając na nw. konto bankowe.


"DANE KONTA".
WAŻNE

Zarządzenia, Komunikaty i inne pisma Metropolity Katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca
oraz biskupów pomocniczych i Abp koadiutora.Treści tych dokumentów można przeczytać na końcu (dole)) strony.


MYŚL TYGODNIA.

"... W każdym niebezpieczeństwie wzywajcie Maryję Wspomożycielkę a zapewniam, że będziecie wysłuchani ..."


MYŚL KSIĘDZA BOSKO.

II NIEDZIELA ADWENTU 4 grudnia 2022; Rok A, I:Wydawać owoce nawrócenia.
ks. Janusz Mastalski.

Co musi się wydarzyć w życiu ludzkim, aby Bóg stał się naczelną wartością? Co musi dotknąć człowieka, aby zrozumiał, że prawdziwe ukojenie może znaleźć tylko w Bogu? Wielu, którzy przeszli jakąś tragedię, twierdzi, iż ból, cierpienie czy choroba zbliżają człowieka do Stwórcy. Ileż można spotkać dzieci dotkniętych chorobami terminalnymi, które w modlitwie, choć do końca jej nie rozumiały, znajdowały pocieszenie. Słuszne jest stwierdzenie, że cierpiące dzieci szybciej psychicznie i społecznie dojrzewają. Znane są wyciskające łzy ostatnie dialogi pięcio - czy sześcioletnich dzieci żegnających się z własnymi rodzicami; jakby czuły, że odchodzą. Dla nich jest to wybawienie, dla tych, którzy zostają – czas próby: albo bunt wobec Boga, albo powrót. Czyż i dorośli nie szukają w chwilach cierpienia pomocy u Boga? Kiedy nagle okazuje się, że wszystko zostaje w rękach Bożych, można już tylko oczekiwać na cud. Wtedy właśnie następuje nowe ustawienie hierarchii wartości. Pojawia się inny sposób myślenia i patrzenia. Nagle okazuje się, że pieniądze i praca zawodowa są nieistotne. Najważniejszą wartością staje się zdrowie i życie. Jakże pięknie o tym napięciu i zmianie myślenia w obliczu zagrożenia życia mówiła znana i lubiana aktorka Anna Seniuk. Jakiś czas temu zachorowała na nowotwór piersi. Walcząc z nim, powtarzała często słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego, które zbliżyły ją do Boga: "w życiu musi być dobrze i niedobrze, bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze". Ta gra słów pokazuje ważną prawdę: człowiek odnoszący same sukcesy w konsekwencji staje się bezbronny wobec przeciwności życia.W tym miejscu należy jednak zapytać, czy trzeba przeżywać dramaty, choroby, nieszczęścia, aby wracać do Boga. Adwent jest czasem weryfikacji postępowania. Nie należy czekać na doświadczenia losowe, które na nowo ustawią hierarchię wartości. Adwent jest czasem powrotu. Przesłaniem dzisiejszej Ewangelii jest wezwanie: "wydawajcie godne owoce nawrócenia" (por. Mt 3). Jakie konkretne wskazania zawarte są w tym krótkim, ale jakże wymownym zdaniu?Aby był owoc, najpierw musi być zasiew. Jeśli mamy wydać godny owoc, najpierw musimy zasiać w sobie pewien niepokój dotyczący naszego trwania przy Bogu. Czy ja naprawdę jestem blisko Niego, blisko człowieka? Owym zasianiem jest także chęć bycia bliżej, a więc kierowania się Bożymi wskazaniami nawet wtedy, gdy w mass mediach słyszymy słowa przeciwne Kościołowi oraz kapłanom. Mamy wydać godny owoc, czyli owoc na miarę naszych możliwości. Dlatego też trzeba o ten owoc zadbać przede wszystkim w naszych rodzinach. Cytowana maksyma ks. Jana Twardowskiego o niedocenianiu dobrych chwil, kiedy nie ma tych złych, sprawdza się szczególnie w naszych domach rodzinnych. Trzeba zadbać o otwartość na siebie, o zlikwidowanie samotności i łez, które leją się bez potrzeby. Godny owoc jest niczym innym jak postępowaniem pełnym miłości i dobroci.


Najpierw oznacza powrót (epistrepho). Chodzi więc o zmianę kierunku swojego postępowania, szukanie sposobów powrotu. Nieraz w naszym życiu jest wiele zgorzknienia, frustracji przenoszonych na innych, ponieważ nie umiemy sobie poradzić z tymi emocjami. Nie chcemy się pogodzić z faktem złego samopoczucia, zmęczenia czy zdenerwowania bez powodu. Tworzy się wtedy atmosfera niepokoju, niechęci. Ileż w Polsce jest domów, do których nie chce się wracać, w których niedzielne przedpołudnie staje się czyśćcem na ziemi, trzeba bowiem udawać, że jest dobrze! Zatem owoc nawrócenia to powrót.Jest jednak jeszcze jedno greckie słowo oddające sens wyrazu "nawrócenie". To metanoia. Oznacza ono zmianę sposobu myślenia. Człowiek wracający do Boga zmienia sposób wartościowania, oceniania. Zmiana myślenia oznacza w konsekwencji odkrycie na nowo źródła życia, z którego można i trzeba czerpać. Tym źródłem ma być Chrystus, który uświadamia nam nasze błędy i wzywa do stanięcia w prawdzie. Niektórzy mogą się oburzać na takie radykalne stawianie sprawy. Przecież starają się być dobrymi katolikami (nikomu nic nie ukradli, nikogo nie zabili, pomagają innym). Dobra Nowina jednak pokazuje, że człowiek powinien dążyć nie tylko do tego, aby być dobrym, ale nade wszystko by być lepszym.

Dzisiejsza Ewangelia opisuje także czasy ostateczne. Pan na końcu przyjdzie i zapyta o postęp w naszej dobroci. Może między innymi będzie pytanie o wykorzystanie obecnego Adwentu. Warto zmierzyć się ze swoimi "zakonserwowanymi" nałogami i przyzwyczajeniami. Jeden z wiernych zadeklarował, że wprawdzie nie jest w stanie przestać palić (codziennie wypala trzydzieści papierosów), ale w Adwencie udaje mu się ich palić tylko piętnaście. To jest właśnie ten konkret, powrót, zmiana sposobu myślenia.Znany jest wymowny polski aforyzm, który mówi: "Najlepszy sposób, aby odnosić sukcesy, to podążać za radami, które daje się innym". Jeśli potrafimy innym świetnie radzić, to zaaplikujmy również sobie ważną radę: wydajmy godny owoc nawrócenia.
II NIEDZIELA ADWENTU - 04 grudnia - Jest Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.
W tę niedzielę 4 grudnia po raz XXIII będziemy obchodzić Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie!"Posłani w pokoju Chrystusa" – to hasło tegorocznego Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W II niedzielę Adwentu odbędzie się zbiórka ofiar. W tym roku, w szczególnym wymiarze, pomoc trafi na Ukrainę.
ADWENTŁacińskie słowo adventus jest tłumaczenia greckiego epifaneia i parusia. Termin ten w Rzymie oznaczał oficjalny przyjazd dygnitarza państwowego po objęciu urzędu. W języku natomiast religijnym oznaczał coroczne przebywanie bóstwa do świątyni, czy miejsc uprzedniej manifestacji. Przyjście to połączone było z uświęcającymi działaniem bóstwa i przebywaniem między wyznawcami. Rocznice takie przyjścia obchodzono uroczyście. Filokalus użył słowa adventus na określenie dnia wystąpienia Konstantyna na tron cesarski. W chrześcijaństwie termin adventus stał się klasycznym wyrażeniem na oznaczenie przyjścia Chrystusa. tak w sensie Wcielenia, jak również powtórnego przyjścia w chwale. w V w. na oznaczenie czasu przygotowania do Narodzenia Pańskiego spotykamy także określenie; ante natale Domini lub adventus Domini.Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie. Okres ten niemal od samego początku miał mieć radosny wydźwięk (oczekiwanie na narodzenie Zbawiciela), jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty, dlatego ustalono, że kapłani będą nosić w tym okresie fioletowe szaty liturgiczne.


Bóg daje nam kolejny Adwent do przeżycia. Bo oto rozpoczyna się nowy liturgiczny rok. Znowu szansa przeżywania naszego życia jakby od nowa, w świetle – z większą niż przedtem – przez nas uświadomioną obecnością Boga, który nie zniechęcając się realizuje wciąż dzieło naszego. A my – dlaczego wciąż śpimy, mimo że "noc się posunęła, a przybliżył się dzień".

Symbole i zwyczaje Adwentowe.

Z okresem Adwentu związane są różne symbole i zwyczaje. Wieniec adwentowy zrobiony jest z gałązek drzewa iglastego, najczęściej ze świerku i sosny. W kolistym wieńcu umieszcza się 4 świece. Każda ze świec symbolizuje kolejną niedzielę Adwentu i jest tego dnia podczas wspólnej modlitwy lub posiłku zapalana. Pomysł na wieńce adwentowe pojawił się w Niemczech ok. 1830 roku. Innym przykładem tradycji zaczerpniętej od niemieckich luteran z tego okresu jest kalendarz adwentowy. Służył on do odliczania dni od pierwszego dnia Adwentu aż do Wigilii Bożego Narodzenia. Przykładem naszych lokalnych zwyczajów związanych z okresem Adwentu jest gra na ligawkach. Ligawka to wygięty łukowato, wykonany z drewna instrument w formie rogu o długości około 1 metra. Grane na nim smętne melodie przed wschodem słońca mają przypominać ludziom o nieuchronnym nadejściu końca świata i obwieszczają nadejście Syna Bożego. Zwyczaj ten ma związek z Roratami czyli mszą roratną. Jest to pierwsza msza w okresie adwentu celebrowana o wschodzie słońca. Jednak coraz częściej żeby umożliwić dzieciom udział w mszy Roraty są przenoszone na wieczór, albo późne popołudnie. Podczas Rorat, które są mszą wotywną dla Najświętszej Maryi Panny, zapala się dodatkową świecę - roratkę, która symbolizuje obecność czuwającej Maryi.Zwyczaje Adwentowe
Msza Roratnia
Świeca roratnia
Wieniec Adwentowy w kościele
Wieniec Adwentowy w domu


Wieniec adwentowy wywodzi się z symboli światla
Wykonany jest z gałązek drzew iglastych
Na wieńcu są ynieszczone cztery świece
symbolizującze cztery niedziele adwentowe
Świece zapala sie w kolejne niedziele AdwentuLampiony Adwentowe
Świece Adwentowe
Kalendarze AdwentoweRORATYRoraty będą odprawiane w naszej parafii od poniedziałku do piątku o godz.18.00, a w soboty o godz. 8.00.Roraty, adwentowe msze odprawiane o wschodzie Słońca, podkreślają wyjątkowość tego okresu. Nazwa "roraty" pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście (introitu), rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Msza roratnia, czyli msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu, jest śladem dawnego obchodzenia święta Zwiastowania Pańskiego w okresie Adwentu - 18 grudnia. W starożytnych i średniowiecznych księgach liturgicznych polecano odprawianie tej mszy o Najświętszej Maryi Pannie w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie lub nawet przez cały Adwent. Tak wyjątkowa obecność Matki Bożej w Adwencie ma głęboki sens. Maryja jest mistrzynią adwentowego oczekiwania. Jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła. Z Izraelem czekała na Mesjasza, a kiedy Anioł zwiastował jej, że pocznie i porodzi Syna, Emmanuela, oczekiwała na Życie, które cudownie w niej wzrastało. Razem z Kościołem czeka na przyjście chwalebnego, uwielbionego Chrystusa, a królując w niebie razem z Nim, wspiera Kościół w jego oczekiwaniu na ostateczny Dzień Pański.

Opraccował E.S.
Na tydz. 04.12.2022 - 11.12.2022.


Po nacisnięciu na niżej podany napis można przejść na drugą część strony głównej.

Następna strona
STANOWISKO
RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II
ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH


Poniżej link do treści "STANOWISKA".

TREŚĆ komunikatu.KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ BEATYFIKACJI KS. JANA MACHY


Poniżej link do treści "KOMUNIKATU".

TREŚĆ komunikatu.INFORMACJA O PEREGRYNACJI OBRAZU "MATKI BOSKIEJ ROBOTNIKÓW SOLIDARNOŚCI" W WYBRANYCH PARAFIACH NA TERENIE REGIONU ŚLĄSKO-DĄBROWSKIEJ "SOLIDARNOŚCI"


Poniżej link do treści "INFORMACJI".

TREŚĆ Informacji.SŁOWO WDZIĘCZNOŚCI METROPOLITY KATOWICKIEGO PO PIELGRZYMCE KOBIET I DZIEWCZĄT DO PIEKAR ŚLĄSKICH


Poniżej link do treści "KOMUNIKATU".

TREŚĆ Komunikatu.KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO O PIELGRZYMCE KOBIET I DZIEWCZĄT DO PIEKAR ŚLĄSKICH.


Poniżej link do treści "KOMUNIKATU".

TREŚĆ Komunikatu.KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 4 grudnia:


Poniżej link do treści "KOMUNIKATU".

TREŚĆ KOMUNIKATU.
KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO PO WIZYCIE AD LIMINA APOSTOLORUM:


Poniżej link do treści "KOMUNIKATU".

TREŚĆ KOMUNIKATU.
SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ:


Poniżej link do treści "SŁOWA".

TREŚĆ SŁOWA.
DEKRET METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z ZMNIANĄ PRZYNALEŻNOŚCI BUDYNKÓW PRZY AL. KORFANTEGO
DO PARAFII NAJŚWIĘTRZEGO SERCA PANA JEZUSA ORAZ PARAFII NAJŚWIĘTRZEJ MARII PANNY WSPOMOŻENIA WIERNYCH :


Poniżej link do treści DEKRETU.

TREŚĆ DEKRETU.


Poniżej link do map z budynkami przynależnymi do Paraffi NMP Wspomożenia Wiernych.

Mapa 1.

Mapa 2.

Bloki na Słoneczna 24 (w budowie).Apel Konferencji Episkopatu Polski o poszanowaniu niedzieli jako dnia wolnego od pracy.


Poniżej podajemy link do apelu podpisanego przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Arcybiskupa Metropolity Katowickiego z dnia 05.03.2021r.:

TREŚĆ APELU.WSPIERAJ SENIORA:


Jeśli jesteś SENIORKĄ lub SENIOREM, ukończyłaś/ukończyłeś 70. rok życia zapoznaj sie z propozycją pomocy.

WIDOK PLAKATU DLA SENIORÓW.Komunia na rękę nie jest profanacją!.


Poniżej podajemy link do treści listu podpisanego przez Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

TREŚĆ LISTU.
Następna strona