Ostatnia aktualizacja: 19/01/2024.
Strony główne godz. 08:00.
Ogłoszenia i Intencje godz. 14:00.

S Z C Z Ę Ś Ć   B O Ż E



Tym śląskim pozdrowieniem witamy Was na naszej stronie internetowej



Ojciec Święty Jan Paweł II, powiedział "Niech nie znika to piękne pozdrowienie "Szczęść Boże" i "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia (bliźnim). W nich zawarta jest wasza chrześcijańska godność. Nie dopuście, aby ją wam odebrano".


Jest nam niezmiernie miło, że odwiedziłeś naszą stronę. Znajdziesz na nich informacje o naszej posłudze duszpasterskiej, o wspólnotach, w których możesz pogłębiać swoją wiarę, a także dowiesz się co słychać w naszej parafii, jej historię.

Strona nasza od 20 lat (09.03.2004) mieści się na Serwerze "OPOKA" pod adresem http://www.nmpwelnowiec.katowice.opoka.org.pl/

Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 5 czerwca 1998 r. Jej zadaniem jest służenie Kościołowi katolickiemu w Polsce w zakresie tworzenia systemu elektronicznej wymiany informacji oraz serwisu internetowego www.opoka.org.pl.


Informacje o naszej parafii można znaleźć również na serwisie społecznościowym FB (facebook)
pod adresem jak niżej:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100070016293938









SKARBONKA



Drodzy Parafianie i Przyjaciele parafii NMP Wspomożenia Wiernych.
Z serca dziękujemy za Waszą troskę i materialną pomoc w utrzymaniu naszej świątyni.
Bez wychodzenia z domu można wpłacać na podane konto bankowe.


"DANE KONTA".








WAŻNE

Zarządzenia, Komunikaty, inne pisma Bp Marka Szkudło administratora archidiecezji ,
biskupów pomocniczych i Konferencja Episkopatu Polski.




Treści tych dokumentów można przeczytać na końcu (dole)) strony.







Bp Marek Szkudło administratorem
archidiecezji katowickiej


Bp Adam Wodarczyk


Bp Grzegorz Olszowski




Administrator Archidiecezji Katowickiej.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, od soboty 14 grudnia w archidiecezji katowickiej istnieje wakans, czyli sytuacja, w której stolica biskupia pozostaje nieobsadzona (kan. 418 §1).

Prawo kościelne precyzyjnie reguluje taką sytuację. W kanonie 419 zapisane jest, że "w wypadku wakansu stolicy, aż do ustanowienia administratora diecezjalnego, rządy diecezją przechodzą na biskupa pomocniczego, a gdy jest ich kilku, na najstarszego promocją; jeżeli zaś nie ma biskupa pomocniczego - na kolegium konsultorów, chyba że Stolica Święta zarządziła inaczej.

Kto tak przejmuje rządy diecezją, ma bezzwłocznie zwołać kolegium właściwe do wyznaczenia administratora diecezjalnego.
Jeden z kolejnych kanonów precyzuje, że "w ciągu ośmiu dni od uzyskania wiadomości o zawakowaniu stolicy biskupiej, kolegium konsultorów ma obowiązek wybrać administratora diecezjalnego, czyli tego, kto będzie tymczasowo rządził diecezją". Kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło na administratora archidiecezji katowickiej.



Urząd będzie pełnił do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego, którego mianuje Ojciec Święty.








MYŚL TYGODNIA.

"... Jeżeli chcecie, by wasze życie było radosne i spokojne, musicie starać się żyć w Łasce Bożej ..."


MYŚL KSIĘDZA BOSKO.









II Niedziela zwykła 19 stycznia 2025; Rok C, I :



Z dzisiejszą niedzielą liturgia Kościoła dopełnia Bożego Objawienia, które jawi się w kształcie tryptyku. Każdego tygodnia następowała kolejna Jego odsłona. W pierwszym obrazie był pokłon Mędrców z pogańskiego świata. W drugim – ukazuje się Duch Święty i słychać głos Boga Ojca podczas chrztu Syna Bożego w wodach Jordanu. I dziś trzeci obraz opisujący cud przemiany wody w wino. To wydarzenie kończy się stwierdzeniem: "Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie."



W dzisiejszej Ewangelii zastanawia nas jedno: Czyje jest to wesele, na które zaproszono Jezusa, Jego Matkę i Jego uczniów? Dlaczego Ewangelista nie podaje tego faktu? Może dlatego, że ta Ewangelia jest o nas, jest to twoje i moje wesele. To nasze pragnienie szczęśliwego życia, jak na weselu. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy szczęśliwi – brakuje wina, a wino rozwesela serce człowieka – mówi Biblia. Jest tylko zwyczajność, codzienność jak woda. Nie możemy być szczęśliwi, ponieważ śmierć panuje nad nami, doświadczamy ograniczeń, starości, cierpienia; chcemy dobrze, a wychodzi źle.
W takie życie wchodzi Maryja. Ona widzi, czego nam brakuje, nie zostawia nas, interweniuje u Jezusa w naszej sprawie. Gdy słyszy te dziwne słowa Jezusa w dosłownym znaczeniu: "Co Mnie lub Tobie, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja" – wie, że Jezus nie mówi o tym zwykłym ludzkim kłopocie – braku wina, co rozwesela serce ludzkie (por. Ps 104,15a). On mówi o innej radości – tej, którą przyniesie wszystkim, którzy uwierzą w Niego, gdy wypełni się Jego godzina. Czy Maryja wie, o jakiej godzinie mówi Jezus? "A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu" (Łk 2, 35).

Udział Maryi w Bożym planie najwyraźniej ukazuje się w Ewangelii według św. Jana. Najpierw jest Ona obecna przy rozpoczęciu publicznej działalności Pana Jezusa, które miało miejsce właśnie w Kanie Galilejskiej. A kiedy nastąpił kulminacyjny moment w dziele zbawienia św. Jan opisze w jaki sposób Maryja była obecna pod krzyżem. Matka Boża najpierw zachęcała swojego Syna, aby dokonał cudu przemiany. Zaś na Kalwarii, wiszący Chrystus na krzyżu powierzył swoją Matkę Janowi, a tym samym całemu Kościołowi.










Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Sebastiana, męczennika 20 stycznia 2025; Rok C, I :



Fabian pochodził z rodziny rzymskiej. Wstąpił na tron papieski po św. Anterosie. Euzebiusz z Cezarei twierdzi, że został wybrany papieżem za szczególną interwencją Bożą. Kiedy bowiem nie wiedziano, kogo wybrać, Duch Święty w postaci gołębicy miał spocząć nad głową Fabiana. Działo się to 10 stycznia 236 r.

Pontyfikat Fabiana trwał 14 lat - do roku 250. Fabian podzielił Rzym na siedem kościelnych okręgów (diakonii), na czele każdego z nich umieścił diakona, którego w pracy wspierał subdiakon i sześciu pomocników. Wyznaczył także 7 subdiakonów, aby prowadzili akta męczenników; zarządził, aby stary olej był palony, a nowy co roku poświęcany w Wielki Czwartek. Dbał o karność kościelną. Usunął m.in. biskupa Prywata z Lambesi (Afryka Północna), oskarżonego o herezję i gorszące życie. Zwołał do Rzymu synod, na którym uchwalono niezbędne dekrety. Miał wprowadzić stopnie święceń niższych, kleryckich. Od czasów jego pontyfikatu zaczęto odnotowywać dokładne daty wyboru kolejnych papieży. Podjął na szeroką skalę prace budowlane na rzymskich cmentarzach, m.in. zakończył budowę krypty biskupiej w katakumbach Kaliksta.

Za czasów Decjusza Fabian stał się ofiarą prześladowań. Poniósł śmierć męczeńską na arenie 20 stycznia 250 roku. Pochowano go w katakumbach św. Kaliksta.









Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy 21 stycznia 2025; Rok C, I :


Patronka dzieci, panien, ogrodników

Św. Agnieszka rzymska, to jedna z najbardziej czczonych postaci w chrześcijańskiej starożytności. Historia przekazała o niej bardzo skąpe informacje. Nie wiadomo nawet skąd pochodziła. Według tradycji była bardzo młoda, miała zaledwie 12 lat, gdy wybuchły prześladowania za cesarza Dioklecjana. Według podań miała ponieść śmierć męczeńską ok. 304 roku przez ścięcie mieczem przy drodze Nomentańskiej w Rzymie, dlatego później nazwano ją Agnieszką Rzymską. W miejscu jej męczeńskiej śmierci wybudowano kościół ku jej czci, zaś w IV w. cesarz Konstantyn Wielki w miejscu jej pochówku wystawił okazałą bazylikę. Na obrazach święta Agnieszka przedstawiana jest z barankiem, ze względu, że w etymologii ludowej imię to wywodzone jest od łacińskiego agnus - baranek. Po dziś dzień, w klasztorze przy bazylice, hoduje się baranki, poświęcane w dzień wspomnienia świętej. Z ich wełny zakonnice wyrabiają paliusze (taśmy z wyhaftowanymi sześcioma czarnymi krzyżami), które otrzymują wszyscy nowo mianowani metropolici.







Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika albo wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera 22 stycznia 2025; Rok C, I:



Wincenty (zwany najczęściej Wincentym z Saragossy

Wincenty (zwany najczęściej Wincentym z Saragossy, ale także spotykany jako Wincenty z Aragonii, Wincenty z Huesca, Wincenty Tourante) urodził się w III w. w hiszpańskim mieście Huesca w znakomitej rzymskiej rodzinie. Był archidiakonem w Saragossie. Powierzono mu opiekę nad ubogimi oraz zarządzanie dobrami diecezji. W czasie prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana został aresztowany i wtrącony do więzienia. Poddawano go torturom, aby wyrzekł się wiary, a także wydał dobra kościelne. Podobnie jednak jak inny diakon, św. Wawrzyniec w Rzymie, tak i św. Wincenty zniósł bohatersko wszystkie męki. W opisach hagiograficznych można przeczytać, że przywiązano go do szafotu i naciągano tak mocno, że kości wyrwano ze stawów. Żelaznymi grzebieniami rozrywano mu ciało, pieczono na wolnym ogniu i przypalano żelazem. Tak poraniony, miał być wrzucony do pomieszczenia wypełnionego pokruszonymi skorupami, w którym męczennik całą noc śpiewał hymny na cześć Stwórcy. Zobaczywszy to, strażnik więzienny nawrócił się. Wincentego skazano ostatecznie na śmierć przez ukrzyżowanie. Miało to miejsce w Walencji 22 stycznia 304 roku.




Otoczono go czcią nie tylko w Hiszpanii (Saragossa i Walencja), ale w całej Europie. Już w wieku V miał kościoły pod swoim wezwaniem. Jedną z najsłynniejszych świątyń poświęconą Wincentemu z Saragossy jest największy kościół w Szwajcarii - katedra w Bernie (Berner Münster). Jego imieniem nazwano przylądek w Portugalii, w prowincji Algarve - najbardziej na południowy zachód wysuniętą część Europy (Cabo de Sao Vicente). W połowie XV wieku jego imieniem nazwano jedną z Wysp Zielonego Przylądka na Atlantyku.

Ciało diakona Wincentego, umęczone w Walencji, przeniesiono do Saragossy, a część rozdzielono po innych miastach (otrzymały je m.in. Paryż, Poitiers i Rzym). Z Saragossy przeniesiono relikwie do Castres w Langwedocji w obawie przed Maurami w roku 864. Niestety w XVI w. zostały one spalone przez kalwinów. Święty Wincenty jest patronem Portugalii i Lizbony oraz wielu hiszpańskich miast, a także leśników, drwali i rolników oraz wytwórców i sprzedawców wina.

Święty Wincenty Pallotti, prezbiter

Wincenty Pallotti urodził się w Rzymie w roku 1795. Wyświęcony na prezbitera w roku 1818, z bezgraniczną żarliwością podejmował różne prace apostolskie, najpierw sam, a później z niewielkim zespołem duchownych i świeckich współpracowników założonego przez siebie w roku 1835 Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Umarł w roku 1850, gdy jego dzieło było jeszcze "najmniejszym stowarzyszeniem". Rozwój dzieła Pallottiego nastąpił dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku. W roku 1950 papież Pius XII zaliczył Wincentego w poczet błogosławionych, a w roku 1963 papież Jan XXIII ogłosił go świętym.



Dokonania Wincentego Pallotiego były tak wielkie i było ich tak wiele, że trudno wymienić wszystkie. Do najważniejszych należą:
  • Obchody uroczystej Oktawy Epifanii,
  • Kolegium Misyjne dla włoskich księży,
  • Zdobywanie liturgicznych naczyń, książek, dewocjonaliów, obrazów religijnych dla celów misyjnych,
  • Zapoczątkowanie w Rzymie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary,
  • Opieka nad ofiarami cholery w roku 1837,
  • Założenie Domu Miłosierdzia "Pia Casa di Carita" dla sierot,
  • Założenie i prowadzenie szkół wieczorowych dla młodzieży Rzymu i Albano,
  • Druk i propagowanie książek, pocztówek i modlitewnych tekstów,
  • Organizowanie Misji Ludowych,
  • Czwartkowe Konferencje dla kleru,
  • Opieka nad kościołem Św. Ducha, a potem Najświętszego Zbawiciela na Fali,
  • Opieka nad żołnierzami w wojskowym szpitalu,
  • Troska o włoskich emigrantów i założenie dla nich świątyni w Londynie,
  • Kongregacja św. Zyty,
  • I nieustanne niesienie miłości wszystkim ludziom będącym w potrzebie.





  • Święty Wincenty, diakon i męczennik



    Św. Wincent Pallotti, Prezbiter






    Opracowano
    na tydz. 19.01.2025. - 26.01.2025.





    Po nacisnięciu na niżej podany napis można przejść na drugą część strony głównej.

    Następna strona




    List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny

    TREŚĆ LISTU.

    Proszę naciśnąć na treśc.






    List Papieża Franciszka do abp. Adriana Galbasa:

    "TREŚĆ LISTU".

    Proszę naciśnąć na ww treśc.







    Abp Adrian Józef Galbas SAC - nowym arcybiskupem metropolitą warszawskim

    Poniżej link do treści "KOMUNIKAT".

    TREŚĆ KOMUNIKATU







    Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

    Treść KOMUNIKATU NUNCJATURY APOSTOLSKIEJ W POLSCE

    Proszę naciśnąć na ww treśc.






    Słowo abp. Adriana Galbasa do wiernych archidiecezji katowickiej:

    Treść Słowa abp. Adriana Galbasa

    Proszę naciśnąć na ww treśc.







    Słowo Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025

    Poniżej link do treści "SŁOWA".

    TREŚĆ SŁOWA







    ZAPROSZENIE
    ADRIAN JÓZEF GALBAS ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI.


    ZAPROSZENIE DO MODLITWY O POKÓJ

    Poniżej link do treści "ZAPROSZENIA".

    TREŚĆ Zaproszenia.







    KOMUNIKAT
    ADRIAN JÓZEF GALBAS ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI.


    Komunikat dot. działalności Bractwa Świętego Piusa X VH V-12 24

    Poniżej link do treści "KOMUNIKATU".

    TREŚĆ komunikatu.







    Słowo Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025

    Poniżej link do treści "SŁOWA".

    TREŚĆ SŁOWA







    List KEP ws. ochrony życia z dn. 16.06.2024.

    Poniżej link do treści "LISTU".

    TREŚĆ LISTU







    Stanowisko Rady Stałej KEP w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

    Poniżej link do treści "STANOWISKA".

    TREŚĆ STANOWISKA







    LIST PASTERSKI METROPOLITY KATOWICKIEGO - Ostatnie słowo pasterskie abp. Wiktora Skworca.

    Poniżej link do treści "LISTU".

    TREŚĆ LISTU.






    DEKRET METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z ZMNIANĄ PRZYNALEŻNOŚCI BUDYNKÓW PRZY AL. KORFANTEGO
    DO PARAFII NAJŚWIĘTRZEGO SERCA PANA JEZUSA ORAZ PARAFII NAJŚWIĘTRZEJ MARII PANNY WSPOMOŻENIA WIERNYCH :


    Poniżej link do treści DEKRETU.

    TREŚĆ DEKRETU.


    Poniżej link do map z budynkami przynależnymi do Paraffi NMP Wspomożenia Wiernych.

    Mapa 1.

    Mapa 2.

    Bloki na Słoneczna 24 (w budowie).







    Komunia na rękę nie jest profanacją!.


    Poniżej podajemy link do treści listu podpisanego przez Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

    TREŚĆ LISTU.








    Następna strona